حفاظت کاتدی یکی از روش‌های محافظت از خوردگی فلزات توسط کاتد قرار دادن سطح فلز در یک سلول الکتروشیمیایی است. در صورتی که آند کمکی نسبت به فلزی که باید حفاظت شود فعالتر باشد پیل گالوانی به وجود می‌آید. در صورت استفاده از این نوع آندها که آن‌ها را آندهای از فدا شونده (قربانی شونده، از بین رونده) می‌نامند و دیگر نیازی به منبع جریان خارجی یا یکسو‌کننده نمی‌باشد. فلزات فدا شونده که برای حفاظت کاتدی سازه های فولادی به کار می‌روند شامل منیزیم، روی و آلومینیوم و آلیاژهای آن ها می‌باشند.

آندهای منیزیم

منیزیم رایج‌ترین آند فداشونده مورد استفاده برای حفاظت سازه‌های مدفون در خاک می‌باشد. همچنین آندهای منیزیم برای حفاظت داخلی آبگرمکن‌ها و مخازن آبی، مبدل‌های حرارتی، کندانسورها و دیگر سازه‌هایی که در تماس با آب هستند بکار می‌روند.

آندهای آلومینیوم

یکی از آندهای فداشونده مورد استفاده در صنعت، آند آلومینیومی است که به دلیل داشتن نیروی محرکه زیاد و فراوانی، در محیط‌های دریایی جهت حفاظت کاتدی سازه‌ها بکار می‌رود. در این آند، آلومینیوم خالص به دلیل ایجاد لایه پسیو بر روی سطح و در نتیجه کاهش کارایی آند، به تنهایی بکار نمی‌رود. بدین منظور از عناصری نظیر جیوه، ایندیم و قلع به عنوان عناصر آلیاژی پاسیوزدا به آند اضافه می‌گردد. همچنین عناصر دیگری نیز مانند منیزیم، منگنز، تیتانیم، کادمیم، کلسیم و بیسموت جهت بهبود خواص الکتروشیمیایی به آند اضافه می‌گردد.

آندهای روی

یکی دیگر از انواع آندهای فداشونده در صنعت، آند از جنس فلز روی که هم در سازه های دریایی و هم در خاک کاربرد دارد. همچنین در سیستم های مخازن آبی، مبدل‌های حرارتی، کندانسورها و دیگر سازه‌هایی که در تماس با آب هستند نیز کاربرد دارند.

 

شرکت رویین گران صنعت توانایی تامین انواع آندهای فدا شونده برای پروژه های صنعتی را دارا می باشد.