خدمات حفاظت آندی

برخلاف سیستم حفاظت کاتدی، سیستم حفاظت آندی نسبتاً جدید است و اولین بار در سال ۱۹۵۴ پیشنهاد شده است. این تکنیک با استفاده از اصول سینتیک الکترود ابداع گردیده و بدون اطلاع از نظریه‌های مدرن تئوری الکتروشیمی توصیف آن مشکل است. یکی از معضلات اساسی واحدهای اسید سولفوریک بروز خوردگی شدید در بخش خنک سازی اسید تولیدی می‌‌باشد. این مسئله با توجه به هزینه‌های هنگفت تأمین تجهیزات این بخش (لوله های فولاد زنگ نزن) و نیز هزینه‌های تحمیلی ناشی از خواب واحد تولیدی در اثر بروز خوردگی و انجام تعمیرات مورد نیاز بسیار حائز اهمیت می باشد. با توجه به استفاده اکثر واحدهای تولید اسید سولفوریک کشور از سیستم های سنتی خنک سازی اسید در حال حاضر هزینه‌های بسیار زیادی برای ساخت، نگهداری و تعمیرات این بخش انجام می‌گیرد.

حفاظت آندی با استفاده از تغییر پتانسیل سطح صورت می‌گیرد. با نگه داشتن پتانسیل فلز در محدوده روئین بوسیله اعمال جریان خارجی سطح فلز یا آلیاژ در برابر محیط روئین شده و تحت حفاظت قرار می‌گیرد.

 

به طور خلاصه، حفاظت آندی براساس تشکیل یک پوسته سطحی محافظ روی فلزات با اعمال جریان‌‌های آندی می‌باشد. با اعمال جریان آندی به یک فلز قاعدتا سرعت انحلال فلز باید افزایش پیدا کند و سرعت آزاد شدن هیدروژن کاهش پیدا کند. این حالت معمولا در اکثر فلزات اتفاق می‌افتد، به جز در مورد فلزاتی دارای ویژگی فعال–غیر فعال هستند مانند نیکل، آهن، کرم و آلیاژهای آن‌ها که اگر جریان آندی با دقت و کنترل روی آن ها اعمال گردد، سطح فلز غیر فعال (Passive) شده و سرعت انحلال تقلیل می‌یابد.

برای حفاظت آندی، دستگاهی بنام پتانسیواستات لازم است، پتانسیواستات یک دستگاه الکترونیکی است که فلز را در یک پتانسیل ثابت نسبت به یک الکترود مقایسه نگه می‌دارد. در شکل زیر حفاظت آندی یک مبدل حرارتی اسید سولفوریک نشان داده شده است. پتانسیواستات دارای ۳ ترمینال است، یکی به مبدل متصل می‌شود، دیگری به یک الکترود کمکی بعنوان کاتد (الکترود پلاتین یا پوشش داده شده بوسیله پلاتین یا میله ای از جنس فولاد زنگ نزن) و سومی به یک الکترود مرجع (مثلاً الکترود کالومل یا پلاتین). در عمل پتانسیواستات همواره پتانسیل ثابتی بین سازه و الکترود مقایسه برقرار می‌سازد. این پتانسیل با اندازه‌گیری‌های الکتروشیمیایی قبلاً تعیین می‌شود.

 

موقعیت قرارگیری و اجزای پتانسیواستات و سیستم حفاظت آندی. AM=آمپرمتر، CR=مقایسه‌گر، A=الکترود کار، C=الکترود کمکی، REالکترود مرجع، VA=تقویت کننده ولتاژ، PA=تقویت کننده قدرت.

 

 

شماتیک محل قرار گیری کاتد و الکترود مرجع در سیستم حفاظت آندی مبدل حرارتی

شرکت روئین گران صنعت قادر به ارائه خدمات در زمینه حفاظت آندی در کلیه مراحل طراحی، تامین کالا و  نصب تجهیزات می باشد.

 

این شرکت تاکنون در زمینه طراحی، ساخت و تامین قطعات و تجهیزات و نیز تعمیر و نگهداری و آموزش بهره برداری از سیستم های حفاظت آندی برای کارخانجات تولید اسید سولفوریک کشور تجربیات متعددی داشته است. برای اطلاع بیشتر به قسمت اخبار مراجعه کرده و یا با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

برخی اطلاعات فنی نیز در قسمت مقالات ارائه شده اند.